Livingstone
Nature & Adventure

Enter your dates to find available activities

Other Sightseeing Options in Livingstone

Want to discover all there is to do in Livingstone? Click here for a full list.

What people are saying about Livingstone

Overall rating

4.7 / 5

based on 56 reviews

It was a lovely daytrip. We flew through immigrations on both the Zambian and Botswana side. I was in doubt about whether there would be charges at the boarders which there were not. The game drive was so nice and the driver was the nicest man. He definetly had our best interest at heart and did his best to find as many animals as possible. We saw elefants everywhere and a lot of hippos and crocodiles. The lunch offered was the most delicious buffet! Fruits, vegetables, meats and ice cream ;) All in all a great day, that I would be happy to repeat.

Naprosto nezapomenutelný celoživotní zážitek, kdybych si měla vybrat jedinou aktivitu v celé oblasti, volila bych tuto. Není to ovšem pro každého, ze začátku je třeba zdolat ostrý sestup k řece, na konci kopec opět vyšplhat nahoru. Rovněž samotné pádlování a v případě obrácení raftu i plavání v peřejích by mohlo někomu připadat náročné, nicméně za všechny tyto "úskalí" to na 100% stojí absolvovat. Jednoznačně doporučuji !

Booked the sunrise to sunset tour to chobe national park so that I could get in early before the crowd. Got to see zebras on the way. There is no lion in Chobe National park. If you must see, don't choose here. Got to see giraffes, elephants, hippos, impalas and gibbons everywhere! The sunset setting on the river was amazing.

Velmi příjemná a obohacující plavba po Zambezi, výborná atmosféra, spousta informací, skvělé občerstvení. Viděli jsme z poměrně velké blízkosti mnoho zvířat i ptáků, průvodci byli velmi vstřícní.

Úžasný zážitek, skvěle organizovaný i zabezpečený. Jednoznačně doporučuji !